خانه | آرشیو | پست الکترونیک
اميد را نکشيم !

جامعه امروز ایران را که بنگرید خوشی و ناخوشی در کنار هم زندگی روزمره شهروندانش را در تشکیل میدهد. همانند همه جوامع دیگر.

اما در این میان یک تفاوت اساسی خیلی رخ مینماید و آن احساس یاس و سرخوردگی میان طیف گسترده ای از مردم و خصوصا جوانان است.

البته این سرخوردگی و یاس دلایل متعددی دارد که در این فرصت اصلا نمیخواهم در موردش صحبت کنم اما آنچه برایم دردناک است انتقال سینه به سینه و کلمه به کلمه این نا امیدی به لایه ها و قشرهای دیگر است.

و از جمله این تاثیر متقابل را به وضوح میتوان در ادبیات امروز ما و بخصوص شعر که برآیند نهان و پیدای جامعه ماست دید و لمس کرد.

ادبیات سرشار از شعور، احساس، شور، هیجان، نشاط، اتحاد و حماسه ما امروز مملو از ناامیدی، خستگی، بی انگیزگی و عیب جویی شده است.

مخاطبین اشعار روزگاری وقتی شعری میخواندند حرارتی و توانایی مضاعفی پیدا میکردند و آثاری در کارها و حتی فعالیتهای روزانه از خود بجا میگذاشتند که هنوز پس از گذشت سالها مورد توجه قرار میگیرد و هنوز تاثیر مثبت آن قابل درک و احساس است.

خب اگر منصفانه نقد کنیم نمیتوان همه چیز را به پای شاعر گذاشت و تنها او را مقصر انتقال این تاثیر منفی دانست اما وقتی میبینیم عباراتی که در اشعار می آیند به گونه ای میخواهد واقعیات زندگی امروز را به ما بنمایانند جای یک پرسش باقی میماند که اگر با ایجاد انگیزه و روحیه مخاطب را به آنسویی که میخواهیم با اشعارمان هدایت کنیم چرا روش تخریب روحیه را برمیگزینیم.

در اشعار سیاسی دایم بر طبل بر باد رفتن مملکت میکوبیم و اینکه دیگر هویتی و اصالتی برایمان نمانده است. در اشعار مذهبی دایم انسانها را تحقیر میکنیم و بر از بین رفتن آموزه ها و ارزشهای دینی تاکید میکنیم.

در اشعار عاشقانه که این روزها بسیار هم باب شده یا عاشق در حال سوختن و ساختن است و یا معشوق و در مقابل آن دیگری همه چیز را به بازی گرفته است و گامی به پیش مینهد و گامی به پس و ای کاش همین بود که عاشق پیشگی جز این نیز نیست اما مشکل آنجاست که آخرالامر نه معشوقه ای میماند و نه عاشقی و این میان تاثیر این بازی که از ابتدا معلوم نیست بر سر کدام یک از واقعیات زندگی امروز است چیزی نیست جز یک شکست تمام عیار و بعد هم که شاعر محترم لابد با خود فکر میکند هرچه باداباد، نه پشتش منطقیست و نه درنگی و تنها چشم و ایرو و خال لب یار و اینها میشود همه شعر عاشقانه ما.

درست است که شعر امروز آینه جامعه ماست اما چه خوب بود شاعران ما که در گفتن شعر توانایی بالایی دارند گردشی خلاف جهت کنند و مسیر زندگی خود و مخاطبین خود را به مدینه فاضله ای که در ذهن تصویر کرده اند هدایت کنند. وگرنه عاقبت این شعر و این ابیات نه مراد شاعر را برآورده میکند و نه حتی مخاطب حاضر است در لحظاتی که سر شار از هیجان و احساس است سراقی از آن بگیرد.

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٤/۸/۳٠ و ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ | پيام هاي ديگران ()
دوباره سلام

با امروز۴۶ روز است که در راه نو ایران ننوشته ام.

البته از فضای مجازی دور نشدم و به وبلاگ دوستان سر میزدم اما گرفتاریهای روزانه کمی من را مشغول کرده بود و هنوز هم چنین است و به همین سبب نتوانستم وبلاگ نویسی را ادامه دهم.

در حقیقت حالا بهتر متوجه میشوم وبلاگ نویسان چه کار مشکلی انجام میدهند.

با وجود تمام مشغله ای که روزانه با آن درگیرند باز گوشه و کنار فرصتی را مقتنم میشمارند و همت میکنند و وبلاگهای خود را بروز میکنند.

من اما چندی پیش صبرم تمام شد و دیگر نتوانستم غیبتم را ادامه دهم. بنابر این به چند نفر از دوستان پیشنهاد دادم وبلاگ مشترکی راه اندازی کنیم و در فرصتهایی که بدست می آوریم مطالب خود را در آن وبلاگ قرار دهیم.

به لطف این دوستان عزیز این اتفاق مبارک افتاد و اکنون پنج نفر به صورت فعال مینویسند و تعداد دیگری از دوستان هم آمادگی خود را برای قرار دادن مطالب خود اعلام کرده اند که اگر چنین شود مجله کوچک وبلاگ نویسان آهسته، آهسته شکل میگیرد.

دیار مهر فضایی است که تنها دوستان وبلاگ نویس داخل ایران در آن نمی نویسند بلکه دوستانی از خارج کشور نیز دل در گرو آن نهاده اند و اینگونه ارتباط  خود را با ایران و ایرانیان حفظ کرده اند.

هر کدام از آنها دلیلی برای همکاری داشته اند و اهدافشان والا و قابل تحسین است و چیزی نیست جز سربلندی شهروندان ایرانی، ایجاد دوستی بر پایه همان محبت و احساس وطن پرستی که میان همه ایرانیان وجود دارد.

حال با همه این اوصاف و از آنجا که همه این دوستان وبلاگی فعال دارند دور از انصاف بود من وبلاگم همچنان تعطیل باشد و تنها در دیار مهر بنویسم بنابراین با وجود تمام مشغله ام به لطف خدا راه نو ایران را دوباره آغاز میکنم. با تجربه ای که در این مدت از همه شما دوستان وبلاگ نویس خود آموخته ام و امیدوارم همچنان من را از نظرات خود بهره مند کنید.

راه نو ايران در ديار مهر

 

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٤/۸/٢٠ و ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ | پيام هاي ديگران ()