خانه | آرشیو | پست الکترونیک
پاسخگويی از نوع ديگر !!

پاسخگویی از شعارهایی است که چند سالی است باب شده و خوشبختانه به یکی از اصول دولتمردان تبدیل شده است. اما اینکه این شعار تا چه اندازه مورد توجه و عمل قرار گرفته خود حکایتی است شنیدنی و گاه ملال آور.

یکی از راه های پاسخگویی حضور در رسانه ملی است و پاسخ به سوالاتی که مجری برنامه به نمایندگی از شهروندان از مسئولین می پرسد.

جذابیت این پرسش و پاسخ اما آن موقع ارزشمند است که بصورت زنده و مستقیم باشد تا دیگر نتوان دخل و تصرفی در آن داشت و ...

اما نکته جالب اینست که معمولا بیشتر این برنامه ها از قبل ضبط شده اند و اصطلاحاً بعد به روی آنتن میروند که ای کاش آنچه بعد پخش میشود همان باشد که ملت خواهان آنند!

ماجرا از این قرار است که چند روز پیش با یک مجری تلویزیون صحبت میکردم و از او نحوه اجرا و پخش برنامه هایی که اجرا میکند را پرسیدم و خب اطلاعات جالبی بدست آمد که دانستن آن برای دیگر دوستان هم خالی از لطف نیست.

ایشان که بطور معمول با نمایندگان مجلس به بحث می نشیند میگفت که اغلب نمایندگان قبل از شروع برنامه سوالات را چک میکنند و آن سوالاتی که باب میلشان نباشد به راحتی حذف میکنند. برخی سوالات را هم تعدیل میکنند یا اینکه شیوه پرسیدن آنرا تغییر میدهند. در طول اجرای برنامه هم بارها آن قدر تپق میزنند و برنامه را قطع میکنند که حوصله کارگردان و مجری و عوامل دیگر سر می شود.

بعد هم که دوباره مینشینند و انگار که دارند یک فیلم سینمایی را تدوین میکنند بخشهایی را حذف یا اضافه میکنند و ...

مجری هم که دائم توسط گوشی به او اعلام میکنند این سوال را حالا بپرس آن سوال را نپرس و یا این سوال را اینطور بپرس این سوال را چرا پرسیدی صندلی را داغ کن (یعنی نماینده مورد نظر را چون مقبول آقای کارگردان نیست بپیچان) نه از خود اختیاری دارد و اراده ای که کجا چه سوالی بپرسد.

البته بگذریم از چند برنامه خاص که تعدادشان به اندازه انگشتان یک دست هم نیست و در آن مجری میتواند کمی آزادانه تر از سایر برنامه های مشابه سوالات خود را از میهمانش بپرسد.

البته صحبت من با این مجری محترم خیلی فراتر از این ماجرا پیش رفت که در فرصت دیگر بخشهای دیگر آنرا برایتان نقل خواهم کرد.

اما براستی معنای پاسخگویی مسئولان محترم را دریافتیم !

برای رفتن به مجله وبلاگ نويسان اينجا را کليک کنيد

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٤/۱٠/٢ و ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ | پيام هاي ديگران ()