خانه | آرشیو | پست الکترونیک
جلوتر از زمان!

آلبوم قدیمی خانوادگی را ورقی بزنید!

وقتی آن زمان را با امروز مقایسه میکنید از تفاوتهای زیاد و سریع زمان متعجب می مانید.

شاید این تفاوتها در عرض تنها چند سال و حتی کمتر از یک دهه روی داده باشد، اما آنقدر سریع و فراوان است که تامل انسان را بر می انگیزد.

براستی آیا این تفاوت حاصل یک اتفاق ساده و یا جبر اجتماع است یا ...

عکس تزئینی استالبته تغییرات طبیعت انسان است و هیچ جامعه ای گریزی از آن ندارد. اما به نظر می رسد خیلی عوامل در این تغییرات موثر هستند.

نمی خواهم بیش از این به حاشیه بپردازم و يا بحثی فلسفی را آغاز کنم بنابر این بر سر اصل قضیه میروم.

همه ما از آنجا که بخشی از زمان خود را با رسانه ای به نام تلویزیون می گذرانیم قطعاً این تفاوت را بیش از هر کجا در این جعبه جادو دیده ایم.

صدا و سیما که اصولاً یکی از تاثیر گذارترین و جریان ساز ترین ابزارهای بشری است در کشور ما نقش خود را بیش از انتظار بازی کرده است.

سریالها و فیلمهایی که حداکثر پنج یا شش سال پیش ساخته شده اند را با سریالهایی که ظرف همین دو سه سال اخیر تولید شده اند مقایسه کنید.

زندگی آدهایی که در آن به تصویر کشیده شده اند چه شباهتی با آنچه امروز بر صفحه نمایشگر ما نقش می بندد دارد؟

مبلهای آنچنانی، اتومبیلهای مدل بالایی که در شهرهای بزرگ اگر هم باشد عموماً در اختیار طبقه مرفه نشین است و یا خانه هایی که انواع و اقسام امکانات الکترونیکی، تزئینات داخلی و ظروف مختلفی که در آن چیده شده و یا حتی البسه ای که بازیگران می پوشند و نوع کلام و ارتباط خانوادگی که بازیگران آن با هم دارند همه و همه در حال ساختن یک جامعه کاذب و دور از واقعیتهای وجودی آن است.

همه چیز در ظاهر خلاصه شده است و خبری از اصالتهای وجودی ما نیست!

اغراق و بزرگنمایی، تشریفات و بریز و بپاشها البته تنها به سریال ها خلاصه نمی شود. چه اگر دقت کنید حتی در همایشها و گردهمایی ها نیز امروز هزینه های گزافی میشود تا برق و جلایی جذاب ولی تهی از هر گونه واقعیت اجتماعی در آن نمودار شود.

و اینها را کنار یکدیگر بگذارید.

سری به دادگاه خانواده بزنید و مابقی مطلب را آنجا خودتان تکمیل کنید.

شاید هم برای عده ای ضرورتی به صرف زمان و هزینه نباشد و در اطراف خود با این تضادهایی که بنیان خانواده ما را نشانه رفته است مواجه شده باشند.

اما جابترين نکته اين حکایت آنجاست که اکثر ما نیز با این موج همراه شده ایم!

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٥/٢/۸ و ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ | پيام هاي ديگران ()