خانه | آرشیو | پست الکترونیک
نیروی انتظامی، اقتدار، امنیت اجتماعی

آغاز طرح ارشادی نیروی انتظامی این روزها تداعی کننده تجربه ی به خطا رفته ی دهه ی شصت است که باعث شد بعدها نیروهای انتظامی آن زمان که متشکل از پلیس و شهربانی و گشتهای مختلف از جمله کمیته بود اعتبار خود را بشدت از دست بدهد.

سالها بعد بسیاری از مسئولان بارها و بارها به صراحت اعلام کردند که در آن برخوردها دچار اشتباهات فاحش شده اند و به هیچ عنوان نخواهند توانست چهره نازیبای آن روزها را از اذهان مردم پاک کنند.

زحمات بسیاری کشیده شد تا چهره غضب آلود و خشن نیروی انتظامی به چهره ای موجه در برخورد با مجرمان تبدیل شود و حالا بهانه امنیت اجتماعی شاید فرصتی باشد برای اینکه تمام تلاشهای سالهای اخیر این نیرو برای کسب اعتماد مجدد از مردم را به تهدید تبدیل کند.برخورد با بدحجابی _ ایران

همین چند روز پیش بود که در خیابان پنج پلیس زن و مرد برای ارشاد یک دختر بدحجاب چنان با مشت و لگد بجانش افتاده بودند که جز تاسف و حیرت ناظران ارمغان دیگری نداشت.

این تراژدی خیابانی که احتمالاً در بسیاری از شهرها در حال اجراست دل هر منصفی را بدرد می آورد وقتی که می بینند جوان یا نوجوان 17 تا 25 ساله ای که بیشتر مورد غضب هم قرار گرفته اند اینچنین از سوی نیرویی که باید از حقوق شهروندی همگان بدرستی دفاع کند مورد تحقیر و تکفیر قرار می گیرند.

رفتار زننده نیروی انتظامی آنقدر غیر معقول و خارج از عرف است که نه تنهای سخنگوی دولت، دولت را مبری از این طرح می داند که نه مجلسیان و نه حتی اکثر مدیران ارشد دیگر حاضر به دفاع از عملکرد نیروی امنیت گستر نیستند!

براستی آیا تمام مشکل ما همین است که نوجوانی مانتوی تنگ و شلوار کوتاه بپوشد و موهایش از زیر روسریش دیده شود!؟

آیا امنیت اجتماعی را با مشت و لگد به جامعه هدیه می کنند!

شاید هم با این برخوردها نیروی انتظامی بدنبال کسب اقتدار بیشتری است!

رئیس پلیس ایران حتماً خوب می داند که نه ایران امروز ایران دهه شصت است و نه جوانان این مملکت جوانان آن روزها که این برخوردها را موجه کند.

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٦/٢/٧ و ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ | پيام هاي ديگران ()