خانه | آرشیو | پست الکترونیک
مصائب بنزین

قریب به اتفاق کسانی که پای سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم نشسته اند در یک نکته هم نظرند که وی چنانچه تصمیم به عملی بگیرد هیچ سخن و دلیل و برهانی نمیتواند جلوی عملش را بگیرد.

از همین روست که بسیاری لب به انتقاد می گشایند و عمل وی را بدون در نظر گرفتن عواقب و پیامدهای آن حرکتی انتحاری و لحظه ای می دانند.

اما در یک اتفاق نادر می توان گفت که حرکت وی در اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد و این بی پروایی روزگاری به عنوان حرکتی شایسته تجدید خاطر خواهد شد.

درست است که رئیس دولت خود اعتراف کرده است که آمادگی این اتفاق را حداقل برای دو سال آینده نداشته است و درست است که با بی برنامه گی دست به این حرکت زده است اما اگر منصفانه به قضاوت بنشینیم اجرای طرح سهمیه بندی بنزین همانند عمل جراحی بود که اقتصاد ایران بشدت به آن نیاز داشت، لیکن این عمل نیاز به الزاماتی نیز داشت که متاسفانه در بهبهه حرکت قابل توجه دولت دور از نظرها ماند.

رنجی را که سالهاست اقتصاد ایران از وجود نفت و به تبع آن سوبسیدهای (یارانه) غیر قابل توجیه وارد چرخه اقتصاد می شد تبعات سنگین و جبران ناپذیری را در پی داشت.

عدم تنوع و نازل بودن کیفیت خودروهای ساخت داخل، آلودگی بیش از حد هوای شهرهای بزرگ که موجب صرف هزینه فراوان برای کاهش آن را در پی دارد، ترافیکهای غیر قابل تحمل، بی عدالتی در توزیع این ثروت ملی و دهها دلیل آشکار و پنهان گوشه ای از اثرات نا مطلوب بنزین ارزان قیمت بود که دامنگیر تمام شهروندان ایرانی بود و باید بالاخره قبل از آنکه این بیماری به غده ای بد خیم و لا علاج تبدیل می شد به تیغ جراحی سپرده می شد.

در این میان خوب می دانیم که هر عملی اما تبعات زیانبار خود را نیز دارد که اگر جراح آن شخصی توانمند و کارکشته باشد این عواقب را به حداقل ممکن خواهد رساند.

امید می رود اینک که دولت نهم این افتخار را به نام خود ثبت کرده است با هوشیاری و تفکر و البته برنامه ریزی صحیح این شرایط را به فرصتی مناسب برای اقتصاد ایران تبدیل کند.

|+| نوشته شده توسط raha در ۱۳۸٦/٥/٢٠ و ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ | پيام هاي ديگران ()