باد ابرها را جابجا خواهد کرد

مسلمان واقعی کسی است که راستگویی را اگرچه به ضرر او تمام شود بر دروغی که از آن بهره مند شود ترجیح دهد و از این ترجیح آسایش درونی یابد. مولی متقیان علی علیه السلام


کلام مردی که وجودش سراسر عدل و انصاف و گذشت است انگار شعله های آتشی را برافروخته تر کرد. جامعه ای که دروغ ابزاری باشد برای کسب حقوق از دست رفته اش البته اگر این منطق را درست بدانیم و اگر آنقدر منزه و عاری از عیب باشیم که حتی اگر چنین باشد انسان عاری از عیب خود از گفتن عبارتی که مغایر با اخلاق و کرامت انسانی است پرهیز می کند آنوقت باید به دروغ پناه ببرد.

ساده و هزاربار خطرناکتر از حقیقت گویی.


شنیده ایم و دیده ایم که گفته اند دروغ به دنبال خود دروغ می آورد و تکرار می شود و تکرار می شود تا آنقدر آلودگی فضای اطرافمان را پر میکند که دیگر نمی توان میان حق و باطل تمیز داد.


در مسلمانی ما و در شرع ما همواره اصل بر سلامت بوده است چون اخلاق از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در عین حال به کرات توصیه شده است تا زمینه های بروز و ظهور هر مفسده ای از جامعه اسلامی ما حذف شود.


حتی بسیاری اعتقاد دارند که عبارتی چون دروغ مصلحتی هم ساخته و پرداخته عوام در طول تاریخ پس از انبیا و پیشوایان دینی است و تنها ابزاری برای رفع و رجوع ایمان متزلزل و نه عمیق دینداران.


حتی اگر از جامعه دینداران که بخش اعظم شهروندان را بر کره ی هستی شامل می شوند به کناری گذاریم باید گفت که این خصیصه انسانی است و بشر در هر شرایطی، مکانی و مقطعی از تاریخ اصرار بر درستی و صداقت داشته است.


انسان ضعیف النفس، انسانی که تدبیر ندارد، هم او که گمراه است و هم او که منافع شخصی اش و یا گاه جمعی خود را از راه معمول نمی تواند کسب کند ساده ترین راه را برمیگزیند غافل از اینکه دروغ منشاء خیال پردازی دارد و بر چیزی که صورت و وجود خارجی ندارد استوار است و دیر یا زود تناقضات حاصل از ذهنیات پیچیده خود را بروز می دهد و چه بسا باعث جنایتهایی شود که جبرانش از عهده هیچ نیروی بشری بر نیاید.


تکرار دروغ توهین به شعور انسانهایی است که صداقت را ملاک عمل قرارداده اند و به عبارت ساده تر از صداقت و سلامت دیگران سوء استفاده می کنند و حقیرترین افراد برای رسیدن به امیال و خواسته های مشروع یا نا مشروع خود به آن متوسل می شوند. چه آنکه انسانی که شریف است و خصلتهای انسانی را تجربه کرده است هیچگاه برای رسیدن به خواسته اش به آنچه نبوده است روی نمی آورد.


و صد البته که اگر کسی دروغی را بگوید، میتواند باز هم این عمل را تکرار کند. ممکن است از نتیجه ای که بدست آمده در هر لحظه ای احساس ندامت و پشیمانی کند و باز برای خلاصی از آن طرحی جدید بریزد و بازی جدیدی بازی کند و دروغی دیگر و دروغهایی دیگر.


اما غافل از اینکه


هر بد که می کنی تو مپندار آن بدی


ایزد فرو گذارد و گردون رها کند


قرض است فعلهای بدت نزد روزگار


تا آن زمان که وقت ببیند ادا کند

/ 4 نظر / 19 بازدید
آشنای عوضی

من اسلام شناس نيستم و نمی دونم اصولاْ چه شکليه اما استفاده بردم از سخن شما. اشتباه نکرده باشم اينکه خداوند مردمان مملکت پارس را از دروغ دور بدارد بخشی از آرزوی کوروش کبير هخامنشی بر روی يکی از کتيبه هاش بوده باشه. خوب! بهتر نيست بجای اينکه مدام در ۱۵۰۰ سال پيش متوقف بشيم و بخواهيم فرهنگ يک مشت عرب ... و ... و... و ... و... و... و... و... را بازخوانی کنيم سراغی از خودمون بگيريم وقتی اونها اصلاْ وجود خارجی نداشتن و ما حاکم مطلق کل آسيا بوديم... اسلام و مسلمانی ارزانی عرب! ما زرتشت داشته ايم وقتی آنها نه امت بودند و نه ملت...

ازگمی(میزند باران به شیشه)

شاید دردتان از دروغ های سیاسی است و دروغ های سیاستمداران که از دروغ های ما مردمان کوچه و بازار بسیار زشت تر است.

ماری

سلام چه انتظاراتی داريا ... راستگويی توی جامعه ی ما؟؟؟؟ بذار مصلح بياد بعدا.......

روزبهان برمکی

با سلام و درود؛ ... محور ایمان را جدا از محور عقیده شناخته ام. «ایمان» و «عقیده» دارای یک بنیان مشترک نیستند. اولی نشانه ی دگماتیسم ذهنی و استیصال فکری است. نماینده ی شکستهای روانی آدمی در جهان بی احساس واقعیات پیرامون است. یک بازتولید «ایدآلیستی» است از هرآنچه فرد میخواهد باشد که نیست. چرایی ایمان وامدار مسیری است که در آن آرزوی محو «هرآنچه نباید باشد که هست» معنا می یابد... در صورت تمایل ادامه اش را در بلاگ <فلسفه سیاست> مطالعه بفرمایئد.