کنايه

یکی از صفاتی که بسیاری از ما از آن قافل بوده ایم و کمتر به آن پرداخته ایم طعنه است.

این رفتار که اغلب باعث رنجش دیگران می شود گاه به بهانه ی یادآوری یک رفتار نامتعارف است و البته در بیشتر مواقع برای تخریب شخصیت مخاطب.

داشتم فکر می کردم که طعنه شاید گاهی بتواند مفید هم باشد اما حقیقت اینست که نفس وجودی این رفتار بر تخریب و تمسخر استوار است.

طعنه که عموماً برای مسخره کردن دیگران و یا در عوض نقد صریح و بی پرده بکار می رود چندان خوشایندمان نیست و کسی را که به طعنه گو میشناسیم معمولاً از او حذر می کنیم و ترجیح می دهیم زیاد با این جماعت ارتباط نداشته باشیم.

طعنه گویان معمولاً یک ماجرای ساده را بزرگ می کنند و یا اینکه موضوعی را که هیچ ربطی به جریان دیگری ندارد مرتبط می کنند و نتیجه ای را که می خواهند از آن کسب می کنند.

جماعت طعنه گو را کسی در امان نیست و هر بار به بهانه ای باعث رنجش انسانهای دیگر می شوند، هرچند ممکن است این رفتار عمدی و یا هدفدار نباشد اما طعنه گویان خود باید به عکس العملهایی که در مقابل زبان تند و تیز و تلخشان می شود آگاه باشند و براحتی دریابند که چقدر رفتار مخاطبین در مقابل سخنان آنان متفاوت است با سایر انسانها.

ما در آموزه های اخلاقی خود معمولاً از غیبت کردن، دروغ گفتن، بدقولی و نظایر آن توصیفات و توصیه های زیادی شنیده ایم اما برای طعنه گویی که اتفاقاً باعث کدورتهای زیادی نیز می شود و اختلافات زیادی را موجب می شود سکوت کرده ایم و کمتر به آن پرداخته ایم.

باکم از رندان تیر انداز نیست

طعنه ی تیر آورانم می کشد

/ 3 نظر / 19 بازدید
سهيل اسدی

در باب «عدالت» عرض کنم که صحيح می فرماييد و تعاريف بسيار صورت گرفته و صد البته که اين داستان ادامه خواهد داشت. شايد افلاطون اولی بود که دغدغه شناخت و تعريف آنرا داشت الی ماشاءالاه. از استاد/ شاگرد/ محصل و محقق گرفته تا بقال و چقال و رمال هرکدام نظری و نگرشی ویژه خود و درک و شناخت خود از مطلب ادا کرده اند. آن نوشته هم نظر بنده بود. اما اگر نظر بنده را بخواهید میگویم بدنبالش نگردید که گشتیم همی یافت می نشود. پیشنهادم اینکه بجای انرژی صرف دریافت عدل کردن بهتر است بدنبال آزادی بگردیم و آنرا عملی کنیم. اگر عدالتی باشد پس از رسیدن به آزادی مهیا خواهد شد نه قبل از آن.

mm312

سلام و عرض ادب. چطوری شما رفيق؟. بابا ايول به همگی ديارمهريا که يجوری از زير بار نوشتن تو صفحات در رفتن. خدايی منکه از رو رفتم. اگرچه جديدا خيلی کارم زياد شذه و دسترسيم به نت کمتر. بهرحال موفق و شاد باشيد همگی.