پاسخگويی از نوع ديگر !!

پاسخگویی از شعارهایی است که چند سالی است باب شده و خوشبختانه به یکی از اصول دولتمردان تبدیل شده است. اما اینکه این شعار تا چه اندازه مورد توجه و عمل قرار گرفته خود حکایتی است شنیدنی و گاه ملال آور.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

یکی از راه های پاسخگویی حضور در رسانه ملی است و پاسخ به سوالاتی که مجری برنامه به نمایندگی از شهروندان از مسئولین می پرسد.

جذابیت این پرسش و پاسخ اما آن موقع ارزشمند است که بصورت زنده و مستقیم باشد تا دیگر نتوان دخل و تصرفی در آن داشت و ...

اما نکته جالب اینست که معمولا بیشتر این برنامه ها از قبل ضبط شده اند و اصطلاحاً بعد به روی آنتن میروند که ای کاش آنچه بعد پخش میشود همان باشد که ملت خواهان آنند!

ماجرا از این قرار است که چند روز پیش با یک مجری تلویزیون صحبت میکردم و از او نحوه اجرا و پخش برنامه هایی که اجرا میکند را پرسیدم و خب اطلاعات جالبی بدست آمد که دانستن آن برای دیگر دوستان هم خالی از لطف نیست.

ایشان که بطور معمول با نمایندگان مجلس به بحث می نشیند میگفت که اغلب نمایندگان قبل از شروع برنامه سوالات را چک میکنند و آن سوالاتی که باب میلشان نباشد به راحتی حذف میکنند. برخی سوالات را هم تعدیل میکنند یا اینکه شیوه پرسیدن آنرا تغییر میدهند. در طول اجرای برنامه هم بارها آن قدر تپق میزنند و برنامه را قطع میکنند که حوصله کارگردان و مجری و عوامل دیگر سر می شود.

بعد هم که دوباره مینشینند و انگار که دارند یک فیلم سینمایی را تدوین میکنند بخشهایی را حذف یا اضافه میکنند و ...

مجری هم که دائم توسط گوشی به او اعلام میکنند این سوال را حالا بپرس آن سوال را نپرس و یا این سوال را اینطور بپرس این سوال را چرا پرسیدی صندلی را داغ کن (یعنی نماینده مورد نظر را چون مقبول آقای کارگردان نیست بپیچان) نه از خود اختیاری دارد و اراده ای که کجا چه سوالی بپرسد.

البته بگذریم از چند برنامه خاص که تعدادشان به اندازه انگشتان یک دست هم نیست و در آن مجری میتواند کمی آزادانه تر از سایر برنامه های مشابه سوالات خود را از میهمانش بپرسد.

البته صحبت من با این مجری محترم خیلی فراتر از این ماجرا پیش رفت که در فرصت دیگر بخشهای دیگر آنرا برایتان نقل خواهم کرد.

اما براستی معنای پاسخگویی مسئولان محترم را دریافتیم !

برای رفتن به مجله وبلاگ نويسان اينجا را کليک کنيد

/ 14 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
antic

جريان جديدی نيست داداش من زياد حرص نخور همون دوتا تار موهاتم سفيد ميشه ها از من گفتن بود

آرام

سلام رهای عزيزم خوشحال ميشم همکاری کنم ايميلم روکه داری برام پسورد رو بفرست فقط بگو همون جوری که تووب خودم مطلب می نويسم بايد نوشت ؟ نظرت رو بگو درباره ی اينکه سياسی بنويسم يا مثل وب خودم ؟ نگو هرچی دوست داری می خوام نظرت رو بدونم تابعد ...

آرام

سلام ممنون ازاينکه نظرت رو گفتی ازاونجايی که دورادور برات احترام زيادی قائلم نظرت برام مهم بود هرچی رو قسمت فرهنگ مهر کليلک می کنم بازنمي كنه ازطرفي چون براي فرجه ي امتحانا اومدم خونه وبه اينترنت راحت تر دسترسي دارم ترجيح مي دم همين هفته تكليف كار معلوم بشه اگه زحمت گرفتن پسورد رو از همكارمون بكشي وبهم بگي يك دنيا ممنونت مي شم بازم به خاطر حوصله ات ممنونم

آرام

سلام مجدد ديگه لازم نيست ميل بزنی وب آنتيک رو پيدا کردم وبهش گفتم پسورد رو برام بفرسته بازم ممنون

maryam

سلام. تو ي مملکت گل و بلبل و ديکتاتوری ما اگه غير از اين بود عجيب بود!اگه قرار بود هر کی هر چی دلش بخواد بگه الان اينقدر زندانی سياسی نداشتيم!و اينقدر روز نا مه تو بيخی و تو قيفی ما پس از کجا مياد؟

difoone

وقتی جناب توفيقی /وزير سابق علوم/تو دولت خاتمی/تو سالی به نام سال پاسخگويی/يواشکی از در عقب دانشگاه قم بياد تو و يواشکی بره که دانشجوهايی که از صبح انتظارشو می کشند نبيننش از کی توقع داری شما؟

آرام

سلام رهای عزيزم چرا زحمت کشيدی ؟ آنتيک برام فرستاد فقط رها يه سوال منظورت ازلينک چيه ؟ خوب اسم وبم رو می نويسم ديگه ... برای عرفه حتما یه چیزی مینویسم البته امیدوارم دوشنبه امتحانم رو خوب داده باشم و برای نوشتن انرژی داشته باشم سربلند باشی دوست خوبم

vahid

با سلام . یادداشت های خوبی دارید ولی کمی براکنده است . اگر منسجم تر و با هدف تر بنویسید و جای بحث هم بگذارید و از مسایل مهم بنویسید قطعا موفق تر خواهید بود .

آسپرين

سلام . اينجا احساس آرامش ميکنم.

مسيح

سلام رهای عزيز / واقعا ممنونم از لطف و توجهی که به اين حقير عادی داری و شرمنده ام از اين بايت که تا حالا نتونستم پاسخ شايسته ای به اين همه محبتت بدم / راستش مسيح يه وبلاگ نويس عادی بيش نيست و توی اين وبلاگ گروهی اگه بنويسه نوشته هاش تا حد زيادی تابلو می شه / ولی اگه واقعا حس می کنی که نوشته های عادی مسيح لايق درج توی اين وبلاگ هستن خوشحال می شم که بتونم همکاری و همراهی هر چند کوچکی در حد بضاعت محدودم با شما داشته باشم / آدرس ای ميلم رو هم که داری ولی باز اينجا نوشتم / :) / سربلند بمونی و ايرونی