مصائب بنزین

قریب به اتفاق کسانی که پای سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس دولت نهم نشسته اند در یک نکته هم نظرند که وی چنانچه تصمیم به عملی بگیرد هیچ سخن و دلیل و برهانی نمیتواند جلوی عملش را بگیرد.

از همین روست که بسیاری لب به انتقاد می گشایند و عمل وی را بدون در نظر گرفتن عواقب و پیامدهای آن حرکتی انتحاری و لحظه ای می دانند.

اما در یک اتفاق نادر می توان گفت که حرکت وی در اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد و این بی پروایی روزگاری به عنوان حرکتی شایسته تجدید خاطر خواهد شد.

درست است که رئیس دولت خود اعتراف کرده است که آمادگی این اتفاق را حداقل برای دو سال آینده نداشته است و درست است که با بی برنامه گی دست به این حرکت زده است اما اگر منصفانه به قضاوت بنشینیم اجرای طرح سهمیه بندی بنزین همانند عمل جراحی بود که اقتصاد ایران بشدت به آن نیاز داشت، لیکن این عمل نیاز به الزاماتی نیز داشت که متاسفانه در بهبهه حرکت قابل توجه دولت دور از نظرها ماند.

رنجی را که سالهاست اقتصاد ایران از وجود نفت و به تبع آن سوبسیدهای (یارانه) غیر قابل توجیه وارد چرخه اقتصاد می شد تبعات سنگین و جبران ناپذیری را در پی داشت.

عدم تنوع و نازل بودن کیفیت خودروهای ساخت داخل، آلودگی بیش از حد هوای شهرهای بزرگ که موجب صرف هزینه فراوان برای کاهش آن را در پی دارد، ترافیکهای غیر قابل تحمل، بی عدالتی در توزیع این ثروت ملی و دهها دلیل آشکار و پنهان گوشه ای از اثرات نا مطلوب بنزین ارزان قیمت بود که دامنگیر تمام شهروندان ایرانی بود و باید بالاخره قبل از آنکه این بیماری به غده ای بد خیم و لا علاج تبدیل می شد به تیغ جراحی سپرده می شد.

در این میان خوب می دانیم که هر عملی اما تبعات زیانبار خود را نیز دارد که اگر جراح آن شخصی توانمند و کارکشته باشد این عواقب را به حداقل ممکن خواهد رساند.

امید می رود اینک که دولت نهم این افتخار را به نام خود ثبت کرده است با هوشیاری و تفکر و البته برنامه ریزی صحیح این شرایط را به فرصتی مناسب برای اقتصاد ایران تبدیل کند.

/ 4 نظر / 14 بازدید
آرام

سلام بر رئيس ديار مهر ورهای ان روزها ببخشيد اشتباه که نيامده ام اينجا همان منزل جناب رهاست؟؟؟؟؟ من هم موافقم و اتفاقا چون به نظر عده ای من مخالف اعمال دولت نهم هستم بايد اين يکی رو هم بی خيال بشم اما اين کلاه قجی رو بلاخره بايد ميذاشتيم سرمون بنابر اين بهتره مث همه ی اتفاقات جديد که می افته اجازه بديم اين هم روال عادی خودش رو طی کنه ضمن اينکه اميدوارم آقای احمدی نژاد حالا که افتخار ثبت اين کار رو به نام خودشون دارن و به حق هم هست درباره ی انرژی هسته ای همه چيز رو به نام خودشون ودولتشون تموم نکنن ( که خدايی نا حقه ) خدايی مدتها بود سياسی حرف نزده بودم از بس ازش بدم اومده ... به هرحال از انصافت در قضاوت ممنونم يا حق

افراز

انجمن افراز برگزار مي کند: همايش بزرگ داشت حماسه چالدران، زمان :دوشنيه 19 شهريور، ساعت 17:30، مکان :خيابان کريم خان زند، خيابان استاد نجات اللهي(ويلا)،نبش خيابان ورشو، شماره 36، خانه شهرياران جوان

ماری

سلام فقط اميدواريم چنين عمل جراحی بدون اقدامات قبلی منجر به عفونت و بای پس و مشکلات بعد از عمل و نهايتا کما و مرگ بيمار نشه!

ازگمی

ميگم من بعد از مدتها از اين ورا رد شدم. انگار شما هم پس از مدتها تر چيزی نوشته ايد. آن هم در تائيد يکی از کارهای دولت. واقعيت اين است که برنامه ريزی را بايد مجلس ميکرد. مجلس اين چنبن چيزی را در قانون بودجه سال ۸۶ پيش بينی کرده بود و بعضی ها هم ميخواستند با آن دولت را به چالش بکشانند که م الف زد به سيم آخر. البته الحق و الانصاف رويکرد ميم الف در بحث هسته ای هم خوب بوده است و بعضی موارد ديگر.