راه نو ايران يکساله شد

امروز راه نو ايران يکساله شد.

در تمام مدت يکسال اتفاقات مبارکی بواسطه ايجاد اين وبلاگ افتاد. با دوستان زيادی در محيط بلاگ نويسی آشنا شدم و نظرهای راه گشايشان تجربيات ارزشمندی را به من آموخت. از همه آنان ممنونم که من را شايسته لطف و محبت خود دانستند.

قول؛ وعده ای برای عمل نشدن!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

قول میدم فردا ساعت هفت حتماً بیام.

قول میدم ماشین شما تا آخر هفته آماده بشه.

قول میدم دفعه بعد نظر شما رو مطرح کنم.

قول میدم دیگه ...

چند بار تا حالا به دیگران قول دادید؟

چند بار درست و بدون ایراد به قولتون عمل کردید؟

چند بار از دیگران قول گرفتید؟

چقدر بد قولی باعث به هم ريختن اعصاب و روان شما شده؟

چقدر بد قولی باعث بر هم خوردن برنامه عادی زندگی شما شده و متحمل هزینه شدید؟

چقدر ...

برای این کلمه سه حرفی کلی مطلب میشه نوشت. اما واقعیت اینه که بر سر قول ماندن و وفای به قول باعث میشه خیلی از اتلاف وقتها و هزینه ها و بسیاری از کدورتها و بی نظمی ها برطرف بشن.

اما خب از اونجا که ایرانی های عزیز به خوش قولی شهره اند نمیشه توقع داشت که اسباب خیلی از مشکلات به همین آسانی رخت ببندند.

وفتی بد قولی برای بعضی از ما کلاس و پرستیژ میشه و دیرتر از همه بر سرقرار حاضر شدن جزئی از رفتار ما باشه و دیگران فکر کنند چقدر سرشون منت گذاشتیم که سر قولمون حاضر شدیم دیگه نباید زیاد توقع داشت که خوش قولی یه امر طبیعی و اخلاقی به شمار بیاد.

خب البته یه نکته دیگه هم وجود داره و اونم اصولاً بعضی قولهایی هست که ما به دیگران میدیم.

قولهایی که هم ما و هم طرف مقابل کاملاً متوجه میشیم که عملی نیست و فقط برای رفع مسئولیت داده میشن.

باز هم این سوال تکراری :

چقدر باید بابت بد قولی هزینه مادی و معنوی پرداخت کنیم!؟

/ 23 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

سلام تبریک میگم انشالله جشن یکصد سالگیشو جشن بگیری... موفق و پیروز باشی... به ما بازم سر بزن... خدا حافظ

امير علی

سلام دوست من بسيار خرسند هستم که با دياری تازه آشنا ميشوم / به مطالب جالبی اشاره کردی قابل تامل امیدوارم دیار مهرتان آکنده از قلبهای پر مهر باشه دلتان هميشه سبز

mm312

سلام دوباره. منتظر مطالب جدیدت هستیم دوست من. شاد و سرافراز باشید.

آنتيک

به نامش سلام داداش رها از اینکه جزئ تبریک گوینده های عتیقه جات بودی تشکرات عتیقه ای ام را بپذیر امید عتیقه ها واقعا حکم عتیقه رو نداشته باشه که بذاری تو طاقچه و فقط نگاش کنی و دیگه کاربرد دیگه ای نداشته باشه ممنونم یه دنیااااااااااااااااااا ولی ای کاش هدیه ات و سنگینتر می کردی و واقعا عتیقه رو نقد می کردی اخه داداش رهام دست به نقدش خوبه بابا خيلی ديگه تنبل شديا يه قرنه از جشن تولدرا ه نو می گذره اما پستت مقارن با تولد عتيقه است زودباش ديگه راه نو که بخواد عتیقه ای بشه چه شود!!!!!!!!

خبرنامه آنلاين رايگان در ياهو مسنجر !

آی دی Online_KhabarName را به لیست دوستان خود در یاهو مسنجر اضافه کنید این آی دی همیشه انلاین است ( ربات آنلاین یاهو مسنجر) و با استفاده از کلمه Help و دریافت کد , یک خبرنامه آنلاین برای ارسال جک/خبر / لینک و... به گروه خود را در وبلاگ قرار دهید و ارسال پیام را به این ربات واگذار کنید . برای اطلاعات بيشتر کلمه HELP را به اين ربات پی ام دهيد . ( خدمات وب ایران آنلاین )

زن

پس کی بايد نوبت را به (شخصيت )به بازی گرفته خودمان بدهيم و بگوئيم و بنويسم که (تحقير) ها عزم ما را برای دور ريختن سريع تر خرافات و تعصب ها که يادگار کورهای دوران است جزم تر ميکند۰ مذکر های بسيار حقير- در تحقير خانم ها اصرار دارند - اين را بايد شعار خودمان قرار بدهيم۰ نه؟

روح اله رياضی

شايد مهمترين علت بدقولی همان باشد که عادت داريم بعضا بع آدم ها نه نگيم.بابا مرام و معرفت هم حدی دارد.

محمد

سالروز فاجعه ی 18 تیر کوی دانشگاه تهران بر جامعه ی دانشگاهی کشور تسلیت باد. برای مشاهده ی 50 عکس از این حادثه و دریافت فایل موزیک یار دبستانی، به «وبلاگ دانشجویان صنایع دستی پیام نور تبریز» مراجعه بفرمایید. ضمنا لطف کنید با درج پیام، در محکوم کردن این فاجعه ی کریه سهیم شوید. www.sanayedasti.persianblog.ir

دانا

بنام خدا سلام...خيلي از حرفهايي كه زدي، حرف دل من هم هست. و چه خوب مي فهمي. اما يك نكته ديگر هم هست كه نمي دانم آنرا نمي داني ، يا فقط نمي خواهي ازآن حرف بزني. همه اين فسادهاي عرصه هاي گوناگون، كه تو به برخي از موارد فرهنگي اش اشاره كردي، خودرو و وحشي نيست. بلكه دارد به عمد ايجاد مي شود. دارد از طرف كسي رهبري مي شود. و گرنه كيست كه نداند اين كارها اشتباه است؟ و مگر چقدر سخت است اين كارهاي اشتباه برطرف شود؟. در حالي كه اصلا خيلي از اين كارها نبود, و به وجود آمد. مثلا يك مورد كه تو هم به آن اشاره كردي. دقيقا بعضي از اين مداحان حكومتي –مانند منصور ارضي و نوادگان—رفتند پيش آقاي خامنه اي. و او صريح گفت : اين چه معني دارد كه شما در مداحي هايتان اين قدر محزون مي خوانيد ؟ شاد بخوانيد. كف بزنيد... بله، همه چيز دارد از اين جا تغذيه مي شود. همه چيز. اصلا لازم نيست كه مصلحاني بيايند و بدي و خوبي را به مردم بشناسانند. بلكه بايد مبارزاني بيايند، و اسلحه به دست بگيرند و حماسه به پا كنند...