نیروی انتظامی، اقتدار، امنیت اجتماعی

آغاز طرح ارشادی نیروی انتظامی این روزها تداعی کننده تجربه ی به خطا رفته ی دهه ی شصت است که باعث شد بعدها نیروهای انتظامی آن زمان که متشکل از پلیس و شهربانی و گشتهای مختلف از جمله کمیته بود اعتبار خود را بشدت از دست بدهد.

سالها بعد بسیاری از مسئولان بارها و بارها به صراحت اعلام کردند که در آن برخوردها دچار اشتباهات فاحش شده اند و به هیچ عنوان نخواهند توانست چهره نازیبای آن روزها را از اذهان مردم پاک کنند.

زحمات بسیاری کشیده شد تا چهره غضب آلود و خشن نیروی انتظامی به چهره ای موجه در برخورد با مجرمان تبدیل شود و حالا بهانه امنیت اجتماعی شاید فرصتی باشد برای اینکه تمام تلاشهای سالهای اخیر این نیرو برای کسب اعتماد مجدد از مردم را به تهدید تبدیل کند.برخورد با بدحجابی _ ایران

همین چند روز پیش بود که در خیابان پنج پلیس زن و مرد برای ارشاد یک دختر بدحجاب چنان با مشت و لگد بجانش افتاده بودند که جز تاسف و حیرت ناظران ارمغان دیگری نداشت.

این تراژدی خیابانی که احتمالاً در بسیاری از شهرها در حال اجراست دل هر منصفی را بدرد می آورد وقتی که می بینند جوان یا نوجوان 17 تا 25 ساله ای که بیشتر مورد غضب هم قرار گرفته اند اینچنین از سوی نیرویی که باید از حقوق شهروندی همگان بدرستی دفاع کند مورد تحقیر و تکفیر قرار می گیرند.

رفتار زننده نیروی انتظامی آنقدر غیر معقول و خارج از عرف است که نه تنهای سخنگوی دولت، دولت را مبری از این طرح می داند که نه مجلسیان و نه حتی اکثر مدیران ارشد دیگر حاضر به دفاع از عملکرد نیروی امنیت گستر نیستند!

براستی آیا تمام مشکل ما همین است که نوجوانی مانتوی تنگ و شلوار کوتاه بپوشد و موهایش از زیر روسریش دیده شود!؟

آیا امنیت اجتماعی را با مشت و لگد به جامعه هدیه می کنند!

شاید هم با این برخوردها نیروی انتظامی بدنبال کسب اقتدار بیشتری است!

رئیس پلیس ایران حتماً خوب می داند که نه ایران امروز ایران دهه شصت است و نه جوانان این مملکت جوانان آن روزها که این برخوردها را موجه کند.

/ 12 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

خفه شو

به زودی دوست من! به زودی ... يادت باشه بزرگترها هم ميگن که زمان شاه همه ميگفتن ای بابا! حرفی می زنی ها! کسی مگه میتونه حریف ساواک بشه... یه حرکت کور شروع شد و دقیقاً شش ماه نشده بود همه چیز تغییر کرد. بگذار فشار بیارن به مردم. قیمتها که روز به روز می ره بالا، تحریمها که داره کار خودشو میکنه و به زانو در آورده اقتصاد ایران رو. آزادیهای مدنی رو هم که دارن بساطش رو بر می چینن. خوشحال باش که دیگه وقتشه اینها هم برن به تاریخ بپیوندن. من خوشحالم چون حکومت بعدی که با آشوب سر کار می آد درسته که نمی تونه دموکرات باشه اما شدیداً ضد مذهبی می شه.... به زودی! ... خیلی زود! ... به زودی دوست من!

پر ققنوس

سلام نه اينجوری ها هم نيست حکومت حالا حالا ها به عمرش مونده در رابطه با اين طرح هم ما لياقت ازادی و خاتمی و دموکراسی را نداريم پس بگذار توی گوشمون بزنند تا شايد بهوش بيابم

نيمه

همانطور که رضا خان نتونست با زور مردم رو بی حجاب کنه حال استکبار حاکم هم نميتونه به زور حجاب رو به سر مردم تحميل کنه. اين تجربه های شکست خورده ای است که هنوز مرتکب شوندگانش سرشون رو مثل کبک تو برف کردن و فکر ميکنن کسی اونها روميبينه که هر عملی رو خلاف شرع به شرع تشبيه می کنند. هر چند که شرع تعريفی آنها بيش از اين نخواهد بود ...

ماری

سلام خوب لابد همه ی مشکلات ما هميناست ديگه ============ دلخوشي‌ آفتابگردان‌ تنها آفتاب‌ است. آفتابگردان‌ با آفتاب‌ آميخته‌ است‌ و انسان‌ با خدا. بدون‌ آفتاب، آفتابگردان‌ مي‌ميرد؛ بدون‌ خدا، انسان.

ادبیاتچی

سلام

ماری

سلام اولا که بچه ها همه يه جورايی مثل من همچين بگی نگی بی حس و بی حوصله ن.... چرا؟؟؟؟؟ دوما: اومدم دعوتتون کنم به جشن تولد هم وبلاگی خوبم... تشريف مياريد رييس؟

mm312

سلام رئيس. خوبی؟ چه خبرا؟. من امروز اومدم بعد مدتها چيزی بنويسم تو فرهنگ که رمز و يوزرو وارد کردم که غلط بود. اگه ميشه برام ميل کن. ممنون. موفق و شاد باشی.

آرام

سلام چی بگم اخه؟؟؟؟