بازتاب

دوست عزیزی در پیام خود به مناسبت سالگرد راه نو ایران گفته است:

اینکه تو سه ساله یک راه نو برای برداشتی که از ایران داری ابداء کردی بدون که راه نو برای ایران سه ساله نیست. حداقل صد و اندی سال قدمت راه نو برای ایرانه و به امثال خاتمی و طرفدارانش هم محدود نیست. اصولاً قبل و بعد از خاتمی آنچنان تفاوت نکرده که بعد و قبل از رضا شاه یا دکتر مصدق یا انقلاب بهمن پنجاه هفت. سخن کوتاه اینکه در قالب ذهنی خودت فرو نرو آنقدر که سیر حرکت تاریخی گذشته کشورت را با شروع فعالیت خودت یکی بپنداری که این جهل بزرگ باعث عدم موفقیت تو و نهایتاً شکست طرحی که به پشتوانه این وبلاگ در جهت بیانش هستی منجر خواهد شد.

من هم با این سخن موافقم و حتی می توانم مدعی باشم که راه نو ایران از آن مبدا تاریخی که ایشان عنوان کرده است نیز جلوتر بوده.

در حقیقت هر تاریخی در هر سرزمینی می تواند مبدا آغاز راهی نو باشد.

هزاران دلیل و توجیه هم می توان برایش آورد که البته قانع کننده هم باشد. اما واقعیت چیزی فراتر از یک اعلام قطعی یا نظر بلامنازع است. چرا که دانستن مبدا راه نو می تواند از نظر افراد مختلف بر اساس ادله ای مختلف باشد.

بی شک راه نو از نظر تاریخی با یک پروسه بلند مدت تفسیر می شود. در فرهنگ این پروسه کوتاه تر می شود. در سیاست بازهم کوتاهتر می شود و در اقتصاد این مبدا به حداقل ممکن می رسد.

همانطور که دوست عزیزم حداقل صد و اندی سال پیش را مبدا راه نو ایران می داند برخی بنا به تقسیم بندی که به آن اشاره کردم دوران ورود اسلام به ایران را راه نو ایران میدانند.

برخی دیگر آغاز حکومت صفویه را و برخی دیگر ورود تکنولوژی به ایران را. و اگر بازهم سیاسی بیاندیشیم انقلاب 1357 ایران هم میتواند راه نو ایران باشد و صدها راه نو دیگر که با تعاریف خاص خود همه مصداق خواهند داشت.

آنچه در این میان مهم است نه اینکه راه نو کدام است که باید به این نکته مهم یادآور شوم که بجای محدود کردن و تفسیر به رای نمودن اجازه بدهیم باب تفکر و اظهار عقیده های دیگر هم باز باشد. دقیقاْ همان نکته ای که خودش هم به من یادآور شده است.

تصور نکنیم که آنچه می اندیشیم مطلق است و دیگران باید تابع آن باشند.

در راه نو ایران هرگز این اتفاق نخواهد افتاد که اظهار نظرات مطلق باشند و جای خدشه ای به آنها وارد نباشد.

اگر راه نو ایران را از مبدا ورود محمد خاتمی به عرصه سیاست دانستم یا نشستن  محمود احمدی نژاد بر کرسی ریاست جمهوری هیچکدام نافی تاریخ پر فراز و نشیب ایران نیست که بدلایل مذکور هر کدام راهی نو را در مسیر پیش روی جامعه ی ما گشوده اند. و از این جهت است که آن مبنای تاریخی را قابل دفاع می دانم.

از دوست عزیز و محترمم بواسطه ی تذکر بجا و دقتش در یادداشت قبل بی نهایت سپاسگذارم.

/ 2 نظر / 23 بازدید
مهدی

سلام مطالب جالبی نوشتی خوشحال ميشم به کلبه من هم بيايی موفق باشی

للل

چه جوری منو تو بردی بالايه صفحه برای پاسخ:بيا تو سايتم